انتخاب شایسته رئیس شعبه انجمن ژئوپلیتیک ایران در خراسان رضوی به عنوان استاد نمونه دانشگاه فردوسی مشهد ... read more

سفر علمی به دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک ایران و بیرجند ... read more

سفر علمی فرهنگی خلیج فارس ... read more

جشن روز معلم و تقدیر از زحمات اساتید جغرافیای سیاسی دانشگاه فردوسی ... read more

انتخابات هیئت مدیره انجمن ژئوپلیتیک ایران شعبه خراسان رضوی ... read more

اخبار:   

ادامه سفر علمی به کردستان و هشتمین کنگره انجمن
نوشته شده توسط majid.ramezanpour   

 

گزارش سفر به هشتمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک ایران

(استان کردستان-سنندج)

 

مهرماه1394

 

با حضور اساتید گرامی

دکتر اعظمی

دکتر زرقانی

دکتر جان پرور

 

نویسنده: فاطمه بخشی شادمهری

عکاس: الهه نورانی

 

از تاریخ 18/7/1394 تا 23/7/1394 بازدید علمی از سوی انجمن ژئوپلیتیک شعبه خراسان رضوی دانشگاه فردوسی مشهد برای دانشجویان کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی برگزار شد.

این سفر با هدف شرکت در هشتمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک "همدلی اقوام ایرانی، انسجام و اقتدار ملی" که در دانشگاه کردستان که به همت انجمن ژئوپلیتیک ایران و دانشگاههای استان کردستان در روزهای 20 و 21 مهرماه بود، برگزار شد.

این کنگره با هدف معرفت شناسی اقوام ایرانی و ارایه مدلی بومی و ایرانی از مطالعات و پژوهش های قومی دانست و به گفته دبیر کنگره دکتر مرادی: همدلی اقوام ایرانی عبارت است از دیلوگی بی پایان میان ذهن های متفاوت و پرهیز از دوگانگی و تقابل های دوتایی مخرب و خشونت آمیز و تاکید بر دیالتیک در عرصه سیاست و فضا.

محورهای این کنفرانس شامل: معرفت شناسی مطالعات قومی در ایران، فرهنگ ایرانی، اقوام و همدلی، جهان بومی شدن و همدلی قومی، توسعه پایدار ناحیه ای و انسجام ملی و اخرین محور سازماندهی سیاسی فضا و همدلی اقوام ایرانی است.

1

2

3

4

5

6

در این برنامه علمی که از اساتید جغرافیای سیاسی دانشگاه فردوسی آقای دکتر اعظمی، دکتر زرقانی و دکتر جان پرور نیز دانشجویان را همراهی می کردند از شهرها و مکان های بازدید به عمل آمد:

1-دریاچه خلیج فارس تهران

این دریاچه مصنوعی که در منطقه 22 تهران قرار دارد در این هفته میزبان نمایشگاه بزرگ دستاوردهای نیروی دریایی سپاه پاسداران بود. که گروه دانشگاه فردوسی شاهد دستاوردهای این نیرو شامل سامانه های شناوری، موشکی، بالگرد ها و .. بود.

7

2-پارک آبیدر سنندج

مجموعه یا پارک تفریحی آبیدر یکی از مناطق گردشی ساکنین و مسافرین سنندج که با منظره زیبایی که از شهر داره یکی از بهترین انتخاب هاست. دلیل این نام گذاری هم قرار گرفتن در دامنه کوه آبیدره. در این پارک چندین باغ و چشمه طبیعی وجود داره که یکی از بزرگ ترین باغ های این مجموعه، باغ امیریه است و بزرگ ترین سینمای رو باز (تابستانه) کشور در این باغ قرار داره. این مجموعه از قدیم تفریح گاه مردم سنندج بوده و کوه آبیدر بین اهالی منطقه بسیار محبوب و با اهمیته.

8

3-خانه کرد

9

4- مرز باشماق

بازارچه مرزی باشماق در فاصله 17 كیلومتری غرب شهر مریوان در جوار روستای مرزی باشماق قرار دارد . از سال 1369 عملاً فعالیت اقتصادی از طریق مرز باشماق با كردستان عراق شروع شده است و این مبادلات به دلایل قومی و ویژگیهای خاص منطقه روز به روز تقویت شده و توانسته به عنوان اولین بازارچه مرزی جمهوری اسلامی ایران با كشور عراق بستر مناسبی را جهت فعالیت اقتصادی فراهم نماید . بطوریكه در غیاب گمرک رسمی این بازارچه توانسته بخوبی در صادرات کشور به شمال عراق حتی به مناطق مرکزی این کشور نقش اساسی ایفاء نماید.مرز باشماق كردستان فرصت خوبي براي حمل و نقل كالاهاي ايراني به بازار عراق است مرز بين كشورها بيش از آنكه ظرفيت تنش آفريني و نگراني هاي ناشي از آن را داشته باشد توان و ظرفيت فرصت آفريني وخاصه فرصت هاي تجاري و بازرگاني و مبادله سودمند كالا و مسافر را داراست بنابراين مديريت استان هاي صاحب مرز با كشورهاي خارجي هنرمندي ها و توانمنديهاي خاص خود را مي طلبد استان كردستان يكي از همين استان ها و شايد يكي از مهمترين هاست كه اينك با دارا بودن مرز رسمي باشماق و تشابهات عمق فرهنگي و زباني با اقليم كردستان عراق نيازمند هنرمندي مديران خود براي جهش بلند از طريق تجارت كالا و مسافر است مرز رسمي باشماق با توجه به تشابهات فرهنگي و قومي كردستان ايران و اقليم خود مختار كردستان عراق و نيز علاقمندي دولت عراق به روابط اقتصادي با كشورمان بهترين فرصت و ظرفيتي محسوب مي شود كه ميتواند منجر به در دست گرفتن بازار عراق به عنوان بازار هدف كالاهاي ايراني و جايگزيني به جاي تركيه باشد ضمن آن با توجه به رسمي و بين المللي بودن اين مرز زائرين عتبات عاليات نيز مي تواند با كمترين هزينه و كمترين فاصله از اين مرز استفاده نمايند مرز باشماق در دو سال گذشته از طريق ترانزيت كالا دومين مرز كشور به لحاظ مثبت بودن تراز تجاري بوده و در كاهش قاچاق نيز تأثر بسزائي داشته است.

10

11

5-دریاچه زریوار

تالاب آب شیرین زریبار در فاصله 3 کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان ایران و از مکان های دیدنی و گردشگری این استان است. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف جوش و بارش تامین می شود.

12

در تاریخ 23/7/1394 این بازدید علمی به اتمام رسید .

در پایان از برگزارکنندگان هشتمین کنگره ژئوپلیتیک و مردمان مهمان نواز کردستان ، همچنین از اساتید دانشگاه فردوسی تشکر می کنیم.

بازدید ها : 2059
 

فصلنامه علمی پژوهشی

 

fasl name

برای مشاهده تمامی شماره ها و همچنین ارسال مقالات اینجا را کلیک کنید

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت خود آگاه میشوید.نظر سنجي

شعبه انجمن ژئوپلیتیک ایران در خراسان رضوی را چگونه ارزیابی می کنید؟
 

معرفی کتاب

stories.majazinsp_95

جغرافیای سیاسی فضای مجازی

نویسنده: دکتر محمد‌رضا حافظ‌نیا ناشر: انتشارات سمت. تاریخ نشر: زمستان 1390

...

stories.news.esteratejinsp_95

جغرافیای استراتژیک ایران - جلد دوم

نویسنده:  دکتر عزت الله عزتی ناشر: انتشارات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

...

stories.news.geo karbordinsp_95

ژئوپلیتیک کاربردی

این کتاب که به مناسبت برگزاری مراسم نکوداشت مقام علمی دکتر محمد‌حسین پاپلی‌یزدی به چاپ رسیده

...

stories.news.j.s.marznsp_95

جغرافیای سیاسی مرزهای ایران

نویسنده: ستاد فرماندهی مرزبانی ناجا، دفتر تحقیقات کاربردی ناشر: ستاد فرماندهی مرزبانی ناجا

...

stories.news.khateratnsp_95

خاطرات محمد‌رضا حافظ‌نیا

نام کتاب: خاطرات محمد‌رضا حافظ‌نیا ناشر: انتشارات سوره مهر این مجموعه خاطرات محمدرضا حافظ‌نیا از ارتش، دانشگاه، زندان و ..

 

ارسال آنلاین مقالات

submit_papers_03trace_btn